středa 6. března 2013

České banky napadli hackeři, ochromili e-banking

Botnetí raid pokračuje, cílem jsou tentokrát banky. Banky jsou velmi zajímavé instituce, díky kterým mohl vzniknout ten kouzelný mechanismus s názvem "dluh", který z lidí vytváří otroky. Jinými slovy - vaše kreditka NENÍ váš kamarád.Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/ceske-banky-napadli-hackeri-ochromili-e-banking_263261.html


Hackerský útok ráno ochromil stránky největších tuzemských bank. Ten přišel po útoku na velké zpravodajské servery. Redakce TÝDNE zjistila, že nebylo možné se dostat mj. na stránky České spořitelny, Československé obchodní banky ani Komerční banky. Nefunguje též elektronické bankovnictví.

"Chvíli stránky jdou, chvíli ne. Zjišťujeme to," uvedla ráno k potížím mluvčí Československé obchodní banky Pavla Hávová. Komerční banka již problém specifikovala. "Zaznamenali jsme DDoS útok na své portály www.kb.cz a www.mojebanka.cz. V žádném případě nedošlo k úniku žádných klientských dat. V současné době intenzivně pracujeme na protiopatřeních, která umožní znovuzprovoznění služby pro naše klienty," uvedla mluvčí banky Monika Klucová. Některé banky měly potíže i s platebními terminály u obchodníků.

Podle vyjádření Tomáše Kofroně, mluvčího Raiffeisenbank - jejíž stránky také nefungovaly - pro ČTK se nejspíš jednalo o hackerský útok. Útoky cílily také na webové stránky pražské burzy a na některé úřady, 
mimo jiné na Národní bezpečnostní úřad či Českou národní banku, píšou Lidovky.cz.
Vlna útoků

Útokům hackerů v posledních dnech čelila i většina velkých tuzemských zpravodajských serverů včetně on-line deníku TÝDEN.CZ. Jak u bank, tak v jejich případě šlo o tzv. DDoS útoky, některé stopy vedou do Ruska, jiné ale jsou tuzemské. Ty uměle vyvolají přetížení sítě, kvůli němuž služba krátkodobě vypadává nebo se déle načítá, k obsahu se ale hackeři nijak nedostanou.

"Tento útok není pokusem prolomit zabezpečení serveru a nemá žádný vliv na bezpečnost našich aplikací. Přístup do všech našich aplikací můžete nadále bez obav používat. Vnitřní funkčnost systému nebyla narušena, šlo pouze o jeho nedostupnost," ujišťovala například Fio banka. "Standardně fungovalo také telefonické bankovnictví, pobočky i bankomaty. Podle námi zjištěných informací byl útok veden ze zahraničí. Bezpečnost prostředků klientů či jejich dat nebyla incidentem nijak ohrožena."

"V současnosti je situace vyřešena dočasnou blokací přístupů ze zdrojových zemí a stránky jsou dostupné. Situaci nicméně i nadále pečlivě sledujeme a jsme připraveni k dalším krokům, pokud by byly potřeba," informovala po dvanácté hodině ČSOB.

Komerční bance nešly webové stránky ani po poledni, on-line bankovnictví nicméně v tu samou chvíli fungovalo.

Úřady do protiútoku

Národní bezpečnostní úřad požádal o spolupráci subjekty, jejichž web napadli v posledních dnech hackeři. Úřad informace zanalyzuje a případně pomůže při řešení. Napadené společnosti by měly informovat buď Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB) nebo sdružení CZ.NIC. NCKB se stará o kybernetické zabezpečení státní správy a kritické infrastruktury, do níž patří například energetické nebo vodovodní sítě. CZ.NIC pak zabezpečuje ostatní komerční sféru.

"Žádáme tímto o průběžné informování a aktivní spolupráci s výše uvedenými technickými týmy ze strany dotčených subjektů. Poskytnuté informace podrobíme analýze a případně budeme nápomocni při řešení problémů," sdělil ředitel NBÚ Dušan Navrátil.

Žádné komentáře:

Okomentovat

!!! Přidávat komentáře můžete jako ANONYMNÍ, nemusíte se přihlašovat či uvádět jakékoliv údaje!!!