sobota 21. dubna 2012

Praha zažila jednu z největších demonstrací od listopadu 1989

Do demonstrace proti vládě Petra Nečase (ODS) se v sobotu zapojilo podle policejních odhadů 80 až 90 tisíc lidí. Odboráři, kteří protest do Prahy na Václavské náměstí svolali, považují akci za 'první vlaštovku', po které budou následovat demonstrace v regionech.Do Prahy začali demonstrující přijíždět již v sobotu ráno. Srocovat se začali před Domem odborových svazů na pražském Žižkově a před sídlem Asociace svobodných odborů.

Odtud oba průvody pokračovaly za zvuku řehtaček a volání po odchodu současné vlády na pražské Václavské náměstí. Pochod omezil i dopravu. Demonstranti zablokovali pražskou Legerovu ulici balíky slámy. Policie musela odklonit dopravu do ulice Rumunská.

Na Václavské náměstí dorazily oba hlavní průvody krátce před 13. hodinou. Nespokojení občané zaplnili celé prostranství. Zatímco policie hovoří o účasti 80 až 90 tisících lidí, podle odhadu odborů přišlo na Václavské náměstí vyjádřit svůj nesouhlas asi 120 tisíc demonstrantů.

Na pódiu umístěném u sochy svatého Václava se vystřídali odboroví předáci a další přední odpůrci Nečasova kabinetu. Vládu opakovaně vyzývali k demisi a vypsání předčasných voleb. Za ty pak sbírali organizátoři také podpisy na petici.

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) podle odborářů ztratil legitimitu, důvěřuje mu jen deset procent veřejnosti. Koaliční strany navíc podle demonstrantů nedodržují svůj předvolební program. Ačkoliv slibovaly nezvyšovat daně, zvyšují DPH. "Jedna strana nazývá druhou slizkou a odpornou. Není snad slizká a odporná celá vláda?" ptal se ve svém projevu šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Na demonstraci dorazil také šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. "Vláda nám neustále lže. A známe staré české přísloví: kdo lže, ten krade. Občané, nenechme si to líbit. Vláda by měla podat demisi," prohlásil Krása. Zdůraznil, že v protestech se bude pokračovat. Ve středu půjdou zdravotně postižení demonstrovat před ministerstvo zdravotnictví. "My si to nenecháme líbit, vy si to taky nenechejte líbit. Společně budeme usilovat o to, aby naše země byla lepší," vyzval dav.

Všichni řečníci sklidili potlesk. Akce se však neobešla bez konfliktů. Dvakrát musela zasahovat policie, nejméně desetkrát vyjela záchranná služba. Zejména starším občanům se v davu dělalo mdlo.

Demonstrace na Václavském náměstí skončila krátce po půl třetí hodině odpolední. Asi pět set protestujících se pak vydalo na Kavčí hory před budovu zpravodajství České televize. Zde se dožadovali objektivního informování veřejnosti a prostoru v médiích.

Pár protestujících přišlo také před budovu Úřadu vlády, kde byli zastoupeni i nespokojení Romové. Ti požadovali po vládě práci.

Kolem 17. hodiny pak všechny akce v Praze končily.

Premiér Petr Nečas (ODS) demonstraci označil za legitimní. Obává se však, že ji zneužily opoziční strany ČSSD a KSČM ke své předvolební kampani. "Jejich zájmy a prostředky jsou totožné: chaos, negace, konec nezbytných reforem, absence věrohodné alternativy," prohlásil Nečas.

Vláda bude podle něj pokračovat v rozpočtově zodpovědné politice, aby snížila zadlužování státu. "Chceme o ní diskutovat i s odbory, a není to vláda, kdo tato jednání bojkotuje," dodal premiér.

Akci naopak podpořili sociální demokraté, kteří se sami vydali na Václavské náměstí z Lidového domu v Hybernské ulici. "Jsme přesvědčeni, že požadavky odborů a občanských iniciativ jsou oprávněné a spravedlivé," objasnil důvod, proč ČSSD demonstraci podpořila, její šéf Bohuslav Sobotka. Se stejným stanoviskem přišla také KSČM i NS-LEV bývalého premiéra Jiřího Paroubka.

Demonstraci, do které se zapojilo 21 občanských iniciativ a sdružení, označili odboráři za úspěšnou a chtějí v ní pokračovat, tentokrát však v regionech. Zemědělci a dopravci zvažují stávku, termín však neoznámili.

Žádné komentáře:

Okomentovat

!!! Přidávat komentáře můžete jako ANONYMNÍ, nemusíte se přihlašovat či uvádět jakékoliv údaje!!!